Ogniwo Eko PlusM a Ogniwo Eko Plus

Czym różni się konstrukcyjnie Ogniwo Eko PlusM od  swojego poprzednika Ogniwo Eko Plus?

Zasadnicze różnice są trzy:

1. Udoskonalony system spalania.

2. Ułatwione czyszczenie.

3. Powiększony popielnik.

1.

a) Palnik BURNER-SM zmniejszono w stosunku do palnika BURNER-S oraz zmodyfikowano w nim kształt niecki żarowej, poprawiając zdecydowanie jego pracę w zakresie małych mocy. W układzie napowietrzania zwiększono ilość i wielkość otworów nadmuchowych. Zmieniono w ten sposób warunki spalania (łagodniejszy i bardziej równomierny nadmuch), zmniejszając tendencję do spiekania popiołu.  Zmodyfikowano także kształt ślimaka podającego paliwo.

b) Zmieniono konstrukcję komory dopalania spalin nad palnikiem. Bezpośrednio na krótszych burtach palnika umieszczono ceramiczne płyty, kierujące spaliny na ceramiczne sklepienie komory dopalania oraz minimalizujące spadanie popiołu poza skrzynię popielnika. Komorę dopalania spalin zamknięto od góry, zmuszając spaliny do powrotu nad palnik i przejścia dołem do pionowych kanałów wymiennika ciepła. Podwyższono dzięki temu temperaturę w komorze dopalania, zmniejszając w efekcie emisję substancji palnych ze spalinami oraz minimalizując możliwość smołowania powłok wodnych wymiennika ciepła.

2.

a) Czyszczenie pionowych rur wymiennika ciepła w OEPM nie wymaga odkręcania śrub mocujących pokrywy kanału dymowego. Wykonuje się je za pomocą zawirowywaczy, poprzez poruszanie ich końcówkami, które są wyprowadzone na zewnątrz (ruch pionowy i obrotowy w poziomie). Częstotliwość czyszczenia – w zależności od kształtowania się temperatury spalin wylotowych.

b) Zakłada się, że czyszczenie ścianek komory dopalania spalin będzie zbędne. Wysokie temperatury występujące w tej komorze będą zapobiegać smołowaniu się ścianek, zaś osadzający się na nich suchy pył będzie samoczynnie odpadał po osiągnięciu kilku milimetrów grubości warstwy. Nie będzie potrzebne żadne zgarnianie pyłu z półek poziomych, ba takich półek tam nie ma.

3.

Duży popielnik, z dobrze dopasowaną dużą skrzynią popiołową, zapewnia możliwość zgromadzenia w nim popiołu co najmniej z jednego pełnego zasobnika węgla. Ceramiczne burty na krótszych krawędziach palnika zmniejszają zdecydowanie ilość popiołu spadającego poza skrzynię popiołową. Pył z czyszczenia pionowych rur wymiennika ciepła za pomocą zawirowywaczy spada bezpośrednio do skrzyni popiołowej.

Reklamy

5 Responses to Ogniwo Eko PlusM a Ogniwo Eko Plus

 1. Jarek says:

  Witam.
  Mam problem. Nie wiem jakie nastawy ustawić na OEP 10KW dla podgrzewania CWU.
  Cały czas mam na kotle 80 stopni i załączają mi się pompki od CO.
  Wymiennik 120L.
  Proszę o pomoc!

 2. M.SZ. says:

  Mam kocioł OE+M 14kW. 10.10.2016 nastawy: temp. kotła 60, temp. powrotu 51, przy normalnej eksploatacji CWU i CO 1 temperatura spalin zawiera się w przedziale 64 do 75, temp CWU 41, temp za zaworem 4 DR na obwodzie CO 1 wynosi 41.
  Wentylator +3.
  Tworzą się co prawda spieki popiołu ale samoczynnie opadają do popielnika.
  Do tej pory ogrzewałem dom kotłem Kielar Eco 17,8 kW i miałem temperatury CO od 40 do 50 stopni.
  Czy temperatura spalin nie jest zbyt niska?
  Czy podnieść temperaturę kotła?
  /jeszcze nie podłączyłem sterownika do internetu/
  Pozdrawiam, i proszę o wskazówki.

 3. z_2 says:

  Szanowny Kolego,
  Nie kieruj się temperaturą wody ale tym, co jest nam w domu potrzebne, czyli komfortem cieplnym.
  Jeśli uważasz, że jest w domku za ciepło, to zejdź nieco z temp. na kotle. jeśli za chłodno, to nieco w górę.
  Skoro robią się spieki żużlowe (twarde, szkliste), to zejdź nieco z nadmuchem, bo popioły z tego węgla, którym teraz palisz mają taką, a nie inną temperaturę mięknięcia i topnienia.
  A temperatura spalin? Nie wiem jaki masz komin. Jeśli byle jaki to mogą być pewne problemy przy niskich temperaturach spalin i dużej wilgotności paliwa. Wynika to z tego, że para wodna (jest zawsze w spalinach, choćby węgiel był całkowicie suchy) wędrując do komina ulega rozprężeniu, a tym samym obniża się temperatura punktu rosy. Może zatem skraplać się na ściankach komina, a że jest wymieszana z parami węglowodorowymi, które też zawsze w jakiejś ilości w spalinach są, to i one po części się wykroplą. I może dojść do penetracji ścianek komina. Wówczas na zewnątrz (ściana w której jest komin) mogą się pojawić wykwity i niemiły zapach „piekła”. Jeśli masz komin z porządnej ceramiki, to ci to nie grozi.
  A jak podnieść temp. spalin? Prosto. Przestać dbać o straty kominowe rzędu max. 1 – 2 %. Czyli nie czyścić kotła zbyt często. Trochę zarośnie, to temp. spalin pójdzie w górę. Wiem: bajerek do czyszczaka trochę kusi. Ale to przejdzie.
  Dbaj o jakość paliwa i komfort cieplny w hawirze. No i od czasu do czasu dosyp paliwa do zasobnika oraz usuń nadmiar popiołu z szuflady.
  Zima za pasem, to i zapotrzebowanie na moc wzrośnie, więc kociołek będzie więcej pracował, a mniej się kisił w podtrzymaniu, to i temp. spalin wzrośnie.
  Życzę Ci, aby sprawował sie dobrze przez długie lata. A gdyby coś, to pisz. pomożemy.

 4. M.SZ. says:

  Dziękuję Ci z-2 za uwagi, jako początkujący wprowadzę je w życie. Pozdrawiam i życzę dalszej wyrozumiałości. M.SZ.

 5. z_2 says:

  @M.SZ.
  Drogi Kolego,
  nowe zawsze kusi. Teraz nie masz dużego zapotrzebowania na ciepło, to kocioł idzie na malej mocy. Dlatego jak tylko możesz, to najrzadziej otwieraj drzwiczki, aby zobaczyć, co się w środku dzieje. Każde, nawet króciutki otwarcie, to zaburzenie procesu spalania nawet przez pół i więcej godziny. Sterownik kombinuje jak „koń pod górkę” aby przywrócić warunki optymalne. No i jeśli będziesz mógł, to podepnij kociołek do sieci. Pokukamy, podumamy w razie czegoś pomożemy. Zdalnie.
  Dzięki za pozdro.
  Pozdro z_2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: