ile spala kocioł

Visitor pisze:

Witam Zawijana i prosze o ocene hm… tego wszystkiego, bo juz smieje sie ze mnie na forum.

1) Ogrzewam pol domu. 70m² brak ocieplenia, jeden poziom.
2) Mam kociol Ling 15 na ekogroszek, wymienniki poziome. Proste sterowanie GECO bez zadnych pidow itp. Piec pracuje permamentnie do temperatury zadanej (75°C z histereza 3°C w dol) na dosc duzej mocy( okolo nominalnej) jak na ten kociol i to wszystko. Przy obecnych temperaturach duza czesc czasu w czasie doby pracuje w podtrzymaniu. Pojemnosc wodna tego kotla to jak dobrze pamietam 85 litrow.
3) Instalacja miedziana, szesc grzejnikow, zawor 4D sterowany sterownikiem pogodowym calkowicie niezaleznym od kotla, plus do tego sterowanik pomieszczeniowy.W czasie uzyskania temperatury w pomieszczeniach sterownik zaworu 4d nie wylacza pompy i obniza temp. w obiegu grzejnikowym o 10°C. Temperatury w pomieszczeniach: dwie sypialnie 19°C, przedpokoj i kuchnia 21°C, salon 22°C. W obecnych warunkach pogodowka daje na grzejniki temp. 43 do 46°C.
4) sterownik pokojowy obniza temp na noc ( histereza sterownika 0,1°C) o 1,2°C. Z tym ze: uzyskanie temperatury pokojowej dziennej nie nastepuje od razu. Temperatura ta ma byc uzyskana od godz 15-ej, a sterownik malymi kroczkami podwyzsza juz ja od godz 11-ej.
5) obieg kotlowy przed 4D grawitacyjny. Grzejnikowy napedzany pompa adaptacyjna.

Kociol przy takim trybie pracy bardzo dobrze spala wegiel i bardzo malo zarasta sadza. Mysle, ze to wplyw wysokiej temp. utrzymywanej w kotle.
Podalem juz wszystko. Problem w tym, ze nikt mi nie wierzy w moje zuzycie ekogrochu. Przy obecnej aurze tzn 4 do 6°C na zewnatrz w dzien i 1 do 2 w nocy uzyskuje zuzycie wegla na poziomie 25kg na dwa i pol dnia. Czyli w poprzednim tygodniu spalilem 75kg wegla. Nawet nie cale. Koledzy na forum komentuja to ze nie jest cos takiego wogole mozliwe. Albo zebym poszedl sobie mozg przewietrzyc i ze moj kociol za troche zacznie wegiel produkowac. Bylbym wdzieczny za jakakolwiek opinie i sugestie

w84u pisze:

Najwyraźniej sobie z Ciebie dworują ;) Miałem Linga15 z pionowymi kanałami wymiennika i przy powierzrzni 160m2 (23stC) i piwnic 100m2 (18stC) w tych warunkach spalałem ok. 12kg bez CWU. Izolacja gówniana, bo 6 cm ściany i 10 dach. Ale do dziś Linga oceniam wysoko. Teraz grzeję OE+10kW to samo plus CWU.

z_2 pisze:

re: Visitor

Zacznę (tradycyjnie już) od końca.
Moja propozycja: Olej niedowiarków, bo nie warto kopać się z koniem. Fora, to w większości miejsca gdzie się bywa, bo adrenaliny potrzeba a przysłowiowej teściowej w pobliżu brak. Ja na szczęście wyleczyłem się z tej dolegliwości – mniemam, że na zawsze, choć nie przeczę: czasami aż swędzi, aby wejść i chociaż na dystans niektórych mądrych inaczej do pionu poustawiać.
A teraz policzmy: 25 kg paliwa na ok. 60 h, czyli ok. 0,42 kg/h.
Przyjmując średnią (do uzyskania najczęściej) moc z 1 kg węgla jako 5 kW i wstawiając ją pod twoje średnie zużycie otrzymujemy informację, że obecnie twój domek potrzebuje ok. 2,1 kW.
Przy obecnych parametrach (temperatury, wilgotność) otoczenia, to normalny wynik.
Wejdź na stronę E-S i popatrz na statystyki wielu kotłów. W informacji na dole zawarte są dane budynków. I wszystko będzie jasne.
Nawet to już częściowo za ciebie uczyniłem: Pierwszy z brzegu (https://esterownik.pl/sterownik/2439). Domek wymagający docieplenia – pow. 340 m2. Średnia moc obecnie: 4,32 kW

Pozdrawiam serdecznie z_2

Visitor pisze:

Dziekuje panowie za odpowiedzi. Uchodzisz Zawijan za autorytet. Dlatego miedzy innymi postanowilem napisac do ciebie. Mam nadzieje, ze moge sie powolac na ten twoj wpis. I niedowiarkom poopadaja szczeki na beton z wrazenia.

z_2 pisze:

re: Visitor
A linkuj Waszmość. Mnie nic do tego. Ja jeno prostych rachunków na materiałach źródłowych dokonałem. Wynik każdy może (wręcz powinien) sprawdzić sobie sam, bo może mi się jakiś przecinek omsknął albo i coś innego. ;-)
A teraz na poważnie: Jeśli intensywnie a krótko wietrzysz mieszkania, aby odprowadzić nadmiar pary wodnej i CO2 z powietrza to nie wyziębiasz ścian, nie pompujesz w nie wilgoci więc wszystko OK. Oby takie warunki na zewnątrz były jak najdłużej, a zima króciutka.
Pozdrawiam serdecznie – z_2

dejfit pisze:

Dzień dobry,
W jaki sposób podawane są te automatyczne statystyki i dlaczego większość nie prowadzi statystyk ręcznych ? Jeżeli już ktoś prowadzi to jest 1 zasyp. Do obliczeń automatycznych zakładana jest jakaś sprawność. Jaka i dlaczego właśnie taka i czy aby nie za duża? :) Jaki jest błąd pomiaru dla takich statystyk i od jakich czynników zależy. Pisze Pan, że z 1kg węgla możliwe jest do osiągnięcia(średnio) 5kW. Co to jest za średnia, w jaki sposób liczona. W tygodniu poprzedzającym 21.11 przy temp wewnątrz. min 21 st.C a w większości pomieszczeń 22 i więcej. na ok 142m^2 spaliłem REALNIE pomiędzy 20-23 kg węgla na dobę. Dom stary z końca lat 80-tych bez docieplenia ścian z wełną na stropie 15cm*brak ciągłości izolacji nad największym pomieszczeniem). Nie dmucham w popiół, palę solidnym kopcem, raczej nie mam sadzy w kotle, standardowa fajka, sterownik estyma control, kocioł ling 25kW. Palę na ustawieniu palnika 5/45 co daje wg tabel klimosza z instrukcji dołączonej do kotła ok 1,32kg/h dla pracy ciągłej (założyli sobie uziarnienie węgla 5mm-25mm)

P.S https://esterownik.pl/sterownik/3137
Co można powiedzieć o tym domu ? 15cm styropianu na ścianach, 200m^2 ? 25-30kg realnego spalania. temp. wewnątrz 21 st.C.

P.S2
Pan visitor trzyma kocioł w podtrzymaniu i chwali się w swoich wywodach niską temp. spalin. Nie rozumiem.
Pan visitor odnosi przewymiarowanie do pojemności wodnej kotła. Nie rozumiem.
Pan visitor neguje palenie w trybie ciągłym. Jako argument przeciw podaje .. w zasadzie nie podaje. Chyba, że “klęska” czy “porażka” jakaś to argument. Nie rozumiem.
Pan visitor na podstawie faktu, że inne kotły aniżeli posiadany przez niego mają mniejszą deklarowaną pojemność wodną przy tej samej deklarowanej przez producenta mocy nominalnej wnosi, że pojemność jego kotła jest duża. Nasuwa się pytanie ile to jest duża a ile mała dla powiedzmy 15kW deklarowanej mocy zdaniem Pana visitor i dlaczego taka? Nasuwa się kolejne pytanie na ile deklarowaną moc nominalną przez producenta X można odnieść(na ile jest porównywalna) do deklarowanej przez producenta Y. Szczerze? Nie rozumiem.
Z mniejszej pojemności wodnej w jego rozumieniu przy założeniu pracy ciągłej “nawet w podmieszaniu” zaworem 4d miałoby rzekomo wynikać wyższe spalanie. Nie rozumiem. W jakim mechaniźmie ? Z czego miałoby to wynikać ? Ze sprawności pracy palnika, sprawności odbioru ciepła ze spalin ? Z tej mniejszej pojemności wodnej ? Nie rozumiem. Ciemny chyba jestem.

Panie Visitor.
Tak na marginesie. Też mam Linga, też mam 4d tylko w pełnej automatyce. Mogę zdjąć żadnej problem. Wyczyszczę wymiennik dowalę 5/15 w palnik, ustawię 75 st.C na kotle, ustawię sobie obniżenie na eurosterze, żeby mi nie podawał 55 na co, bo tak jest zaprogramowana estyma (temp. co = temp kotła – 20st.C)I sprawdzę. Pojadę sobie z tydzień kociołkiem na zasadzie gaz- hamulec. Gaz 5%, kiszenie opału 95%. Nie wiem, może w tym szaleństwie jest metoda ? W sumie musiałbym chyba stację meteo zamontować aby wykluczyć błąd pomiaru w związku ze zmiennością warunków na zewnątrz czyż nie ?

Visitor pisze:

Czuje sie zobligowany do odpowiedzi.
Panie Dejfit
Jak juz wspomnialem w innym miejscu. Nie jestem expertem. To raz. Dwa, ze jestem swiadomy mojej skromnej wiedzy i tez popelnianych bledow. I tez opisywalem prosze Pana ze do kurwy nedzy ucze sie nowej sytuacji w swojej kotlowni ( Zawijan dopuszcza rzucanie miesem). Dlatego tez miedzy innymi zalogowalem sie na forum zeby podzielic sie spostrzezeniami i wysluchac cennych wskazowek. A ze zostalem ogloszony niemal kosmita w kwestii zuzycia opalu napisalem do Zawijana. Nie bede sie zbytnio rozpisywal, zeby Zawijanowi szaszoru tu nie robic. Ale prosze nie mylic faktow w swojej nerwowosci.

Po pierwsze mam tryb automatyczny poza kotlem i wszelkie obnizenia temperatur dzieja sie za zaworem 4d a nie na kotle! Sterownik kotla nie ma nic wspolnego z jakimis tam dwustanowymi erosterami, ktorych notabene nie mam majacych cos obnizac na kotle. Piec dziala permanentnie na zadanej temperaturze. Wszelkie pokojowki, pogodowki ochrony kotla, powrotow i inne sruty i druty, sa wykonywane tylko i wylacznie przez AUTONIMICZNY sterownik 4d. To gowno steruje tez pompa CO.

To wszystko i nie bede juz tu z Panem polemizowal zyczac jednoczesnie wszystkiego dobrego.

z_2 pisze:

Re: dejfit

Rozhulałeś się Drogi Kolego w swoim wpisie strasznie. Zaciemniłeś go zbędnymi z punktu widzenia problemu do wyjaśnienia danymi. Nic to – jak mawiał imć Wołodyjowski. Spróbuję wyłuskać z Twojego wpisu, to co ważne do dyskusji i przy okazji odpowiedzieć na Twoje pytania. Jeśli coś pominę, to proszę: zwróć mi uwagę powtarzając to pytanie.
Do roboty:

1. “W jaki sposób podawane są te automatyczne statystyki i dlaczego większość nie prowadzi statystyk ręcznych ?”

Odp.1. Zaczynając od końca: nie wiem. Musisz o to pytać użytkowników, którzy udostępnili swoje kotły do publicznego podglądu.
Automat statystyki polega na tym, że użytkownik wpisuje pewne dane (wszak to on je powinien znać), a algorytm je przelicza. Algorytm przypisany jest do pewnej średniej wartości masowej (podawanie paliwa w jednostce czasu). Te wartości dla konkretnego rodzaju ślimaka i palnika oraz motoreduktora zostały wielokrotnie (dla różnych granulacji paliwa) przez nas zbadane, opracowane i upublicznione. Jak w każdych pomiarach technicznych występuje błąd. Na tyle jednak mały, że można go pomijać. Każdy użytkownik statystyk automatycznych ma możliwość korekty tych wartości wejściowych. Może to zrobić w sposób prosty i tani. Metoda ta również została przez nas upubliczniona. Wystarczy, że zważy ilość paliwa zasypanego do zasobnika i po jego wyjechaniu podzieli tą wartość przez sumaryczny czas pracy podajnika rejestrowany w pamięci sterownika. Zakładając, że dysponuje ilością paliwa z jednej dostawy w ilościach większych niż 2 zasypy, to już wstawienie wartości jednostkowej z zasypu pomiarowego i obniżenie prognozowanego czasu pracy podajnika do następnego zasypu zapewni mu komfort tego, że dostanie wcześniej informację o potrzebie uzupełnienia paliwa. To na prawdę nie jest apteka i odchyłka sumaryczna rzędu kilku kilogramów nie jest niczym zdrożnym ani nie do przyjęcia. Oczywiście: każdy może sobie kupić legalizowaną wagę pomostową o udźwigu 1Mg i dokładności pomiaru 10g. Ustawić na niej kocioł, podpiąć czopuch do instalacji z kompensatorem, to samo uczynić z przyłączami wodnymi, nie zapominając przy tym o dokupieniu mniejszej wagi z taką dokładnością do każdorazowego ważenia odpadów stałych, które pozostają w kotle i cieszyć się, że jego kocioł spalił w ciągu miesiąca np. 4,727 kg paliwa mniej, niż szwagra. Nie ważne, że szwagier ma inny dom, inne potrzeby. Liczy się wszak przewaga. A taki układ z wagami i kompensatorami można już zakupić za nie duże pieniądze. Wystarczy ok. 100.000 PLN. Bagatela. To tylko równoważność 100 Mg porządnego węgla z dostawą na miejsce. Czyli tego, co spokojnie na ćwierć wieku do ogrzewania chałupy spokojnie wystarczy. Ale szwagier będzie niepocieszony.

2. ” Do obliczeń automatycznych zakładana jest jakaś sprawność. Jaka i dlaczego właśnie taka i czy aby nie za duża? Jaki jest błąd pomiaru dla takich statystyk i od jakich czynników zależy. Pisze Pan, że z 1kg węgla możliwe jest do osiągnięcia(średnio) 5kW. Co to jest za średnia, w jaki sposób liczona. W tygodniu poprzedzającym 21.11 przy temp wewnątrz. min 21 st.C a w większości pomieszczeń 22 i więcej. na ok 142m^2 spaliłem REALNIE pomiędzy 20-23 kg węgla na dobę. Dom stary z końca lat 80-tych bez docieplenia ścian z wełną na stropie 15cm*brak ciągłości izolacji nad największym pomieszczeniem). Nie dmucham w popiół, palę solidnym kopcem, raczej nie mam sadzy w kotle, standardowa fajka, sterownik estyma control, kocioł ling 25kW. Palę na ustawieniu palnika 5/45 co daje wg tabel klimosza z instrukcji dołączonej do kotła ok 1,32kg/h dla pracy ciągłej (założyli sobie uziarnienie węgla 5mm-25mm)”
Odp. 2 I znowu, zgodnie z tradycją: Pretensje co najwyżej kieruj do firmy Klimosz. Nie my im tą jakąś tabelkę (na oczy jej, ni jej algorytmu nie widzieliśmy) tworzyliśmy. A skoro już jesteśmy w tym temacie to powiem tak (przepraszając wszystkich, których światopogląd ewentualnie naruszę): ktoś kiedyś gdzieś powiedział mi, że zostałem stworzony na wzór i podobieństwo… Gdy spojrzałem w lustro, to się nie na żarty przestraszyłem, że pewnie jestem wyjątkiem od tamtej reguły.
Lecimy dalej: Do obliczeń przyjmuje się często średnią wartość opałową jako 26.000 kJ/kg węgla energetycznego. Teoretyczna moc z niego wyciśnięta, to 7,22 kW. Przyjmując sprawność na poziomie 70% otrzymuje się to słynne już 5kW/kg. Z tego co wiem, to w statystykach tego stypu sterowników można wpisywać inną wartość opałową. Nie wiem, czy sprawność również. Tzw. chlebowa została tam (fabrycznie) wprowadzona jako 65% dla okresu zimowego i 40% dla okresu letniego (cwu). I tu kolejna zagwozdka: nawet – jeśli rzeczywista sprawność będzie niższa, to co z niej wyniknie? Ano to, że domek potrzebuje mniej ciepła, skoro operator nie ingeruje w moc generowaną.
Teraz zatem przechodzę do Twojego przypadku. Podajesz dane, zatem na nich wyłącznie pracuję: zużywałeś średnio w jakimś okresie od 20 do 23 kg/doba. Przyjmijmy zatem, że średnio na godzinę spożywałeś (nie Ty, twój kociołek) ok. 0,9 kg węgla. Jakiegoś. Skoro nie wiemy jakiego, to uciekamy się do tego “na wzór i podobieństwo”, czyli 5kW/h. Zatem zasuwasz (nie Ty, twój kociołek) z zawrotną mocą średnią ok. 4,5 kW. No dobra: kocioł z dedykowaną mocą nominalną 25 kW, zatem na pewno nie śmiga ze sprawnością 65 – 70%, tylko niższą. Czyli domek nie łyka OBECNIE nawet tych 35W/m2. A ktoś kiedyś ubrał Cię w mocno przewymiarowane urządzenie. Dobierane wg sławetnych już tabelek?
To tyle na teraz. Ciąg dalszy nastąpi.

pozdrawiam – zawijan_2

murach80 pisze:

witam jestem nowym uzytkownikiem pieca ogniwo eko plus 16, mam pytanko ile powiniem zrec ten piec przy ogrzewaniu nowego domku 140m2 parter nowo pobudowany dobrze wyizolowany i ocieplony dodam sama podlogowka brak grzejnikow i grzanie cieplej wody bojler 140l.
jaka powinna byc tem. spalin jakie ustawienia
w tej chwili mam moc min 8 max 16, dmuchawa min 35 max 42
spala ok 20-22kg doba
jakie powienien miec ustawinia dmuchawy i mocy
w tej chwili sprawdzam min 12 max 12 dmuchawa 35 ,spalanie grupowe.
prosze o podpowiedz bede bardzo wdzieczny jestem zielony w tym temacie jednak chcialbym opanowac ta sztuke i zejsc do jak nnajznizszego pobierania grochu
temperatura na piecu 53 cwu 42 , teperatura w domu ok 22-23

z_2 pisze:

Koniec roku. Czas nadrobić zaległości. Za zwłokę przepraszam.

Kolego MURACH80

Jeśli obecnie spalasz poniżej 1 kg węgla na godzinę, to przyjmując, że jedziesz ze sprawnością powyżej 60% to średnia moc wyniesie ok. 3,5 – 4,5 kW. Jak na nowy dom z podłogówką, gdzie wylewki muszą dobrze wyschnąć i zakończyć proces krystalizacji wynik porządny.
Z tego co napisałeś wynika, że korzystasz z trybu grupowego. Te 8, 12, 16 itd. to są wartości umowne odpowiadające częściowej mocy nominalnej. Jeśli jedziesz z mocą rzeczywista rzędu 4 – 5 kW, to sterownik i tak nie przejdzie na wyższą moc.
Obroty dmuchawy musisz w tym trybie dobrać eksperymentalnie, bo zależą w dużej mierze od warunków lokalnych i paliwa. Najprościej zrobić to tak:
np. dla 8.
Wentylator na 34% i po ok. 10 – 15 minutach popatrzeć, czy widać dym z komina. jeśli tak, to o oczko wyżej i znowu czekanie. Jeśli dym zanikł, to ok. Jeśli nadal jest, to znowu o oczko do góry. Aż do skutku.
Jeśli przy startowym dymu nie było widać, to o oczko w dół i dalej. Gdy się dym pojawi, to oczko w górę i niech tak zostanie.
Temperaturą w domu przy podłogówce masz jak regulować z założenia instalacji.
Warto wietrzyć intensywnie lecz krótko pomieszczenia, aby usuwać nadmiar pary wodnej i CO2 powstających w warunkach bytowych. Te dwie składowe powietrza, to główne składniki efektu cieplarnianego. Aby się podgrzać o 1 stopień zżerają masę ciepła.

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku

pozdr. z_2

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: