podgrzanie powietrza do spalania

btc pisze:

Pytanie do Zawijana: czy pobierajac energie cieplna ze spalin do ogrzania powietrza wchodzacego do dmuchawy podniose w sposob znaczacy sprawnosc palnika? Czy to raczej gra nie warta swieczki?

 zawijan_2 pisze:

re: Kol. BTC

Oczywiście, wprowadzając do procesu spalania powietrze podgrzane zwiększasz sprawność procesu spalania.
Wygląda to tak, że na każde ok. 12 K wzrostu temp. powietrza nadmuchowego powinieneś osiągnąć wzrost sprawności procesu o ok. 1%.
Należy jednak pamiętać, że podgrzewacz wody zwany szumnie i znacznie na wyrost kotłem o mocy kilku czy kilkudziesięciu nawet kW wyposażony w palenisko mechaniczne – w większości przypadków “idzie po bandzie”, czyli temperatury w nim panujące często nawet wyższe są niż temperatury mięknięcia czy topnienia popiołów. Stąd spieki żużlowe – zmora niektórych węgli i nieumiejętnie prowadzonych palników (nadmiar powietrza). Podniesienie tzw. sprawności procesu spalania nawet o jedno oczko może skutkować permanentnym żużlowaniem, co ma ujemny wpływ na sprawność procesu. I może okazać się, że zyskaliśmy 1% sprawności przez dogrzanie powietrza tracąc równocześnie kilka procent w żużlach.
Nasuwa się również pytanie: skąd wziąć ciepło o odpowiednich parametrach temperaturowych, aby podgrzewać powietrze nadmuchowe?
Spaliny powinny oddawać ciepło przede wszystkim do wymiennika, bo im niższa temperatura spalin na wylocie z kotła, tym lepsza sprawność wymiany ciepła w kotle.
To ciepło, które ulatuje ze spalinami podgrzewając komin dobroczynnie wpływa na zwiększenie ciągu komina, zmniejszając tym samym straty wynikające z oporów przepływu spalin przez wymiennik.
Zatem warto wyważyć wszystkie za i przeciw.
A konstrukcja dodatkowego wymiennika spaliny – powietrze dokładnie zbadana wraz z kotłem w różnych konfiguracjach obciążeniowych. Dopiero porównanie wyników może dać odpowiedź na postawione przez Ciebie pytanie, czy to gra warta świeczki.
.

Pozdrawiam serdecznie – zawijan_2

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: